תאורת גן – כיצד בוחרים תאורה במאה ה-21?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב pinterest

הבה נבחן את הפרמטרים השונים שהופכים את תאורת הגינה לתחום שחווה מהפכה – ונבין את הטרנדים החדשים לגן מואר, חסכוני ומזמין. מוכנים? אנחנו מתחילים.

לפני הכל, האם אני צריך תאורה בגינה?

ובכן, אם יש לך גינה והיא אינה מוארת בשעות החשכה, זו ההזדמנות שלנו להתעכב על כך שתאורה בחלל החוץ של הנכס שלך חשובה מכמה בחינות.

  • ראשית, תאורת לד לגינה מייצרת הרתעה בכך שהיא מרחיקה עוברי אורח, מסיגי גבול, פורצים וגנבים.
  • שנית, תאורה מן הסוג הזה יכולה לסייע לניצול חלל החוץ של הגינה גם בשעות החשיכה.
  • לא פחות חשוב מכך, היא מונעת תאונות ותקלות כגון נפילה עקב היתקלות בחשיכה.
  • בנוסף לאלו, תאורת הגן קובעת את האווירה בו בשעות הערב – וניתנת להתאמה לאופי הגינה שברצונך ליצור.

 

כיצד בוחרים תאורת גן?

בחירה נכונה של תאורת לד לגינה תלויה בכמה פרמטרים. בשלב הראשון, כדאי לבדוק מה גודל הגינה במ"ר וכמה נורות כדאי לשלב בה. לאחר מכן, מומלץ לבדוק מה רמת הנגישות של השקעים או החשמל. אל דאגה, אם אין בגינה מספיק שקעים או במקרים שבהם החשמל לא נגיש, הפתרון היחיד שיאפשר לך להימנע מפריסת תשתיות יהיה לשלב תאורה סולרית לגינה (עוד על כך בהמשך).

טרנד חדש: תאורת לד לגינה

את תאורת הלד בוחרים לפי שיקולים של מפרט טכני, עוצמת האור והמחיר. מטבע הדברים, יכולים להיות פערים של עשרות אחוזים בין מחירי הנורות או גופי התאורה – אך לא תמיד מה שיותר יקר הוא גם יותר איכותי. מבחינת בעלי בתים וגינות, הדגש הוא על מידת ההתאמה של התאורה לאופי השימוש והצרכים של המשפחה.

לשם השוואה, לבעלי עסקים או חנויות עם חלל חוץ שמיועד ללקוחות יש פתרונות תאורה אחרים. כאן אי אפשר להסתפק בתאורה דקורטיבית בלבד, כי היא חייבת להיות פונקציונאלית ולמנוע נפילות, חבטות או מכות. לכן, מתאימים את התאורה לאופי של חלל החוץ ולא מסתפקים בבדיקה של המחיר או המפרט הטכני.

מה לומדים על התאורה מהמפרט הטכני?

השוואה בין סוגים שונים של פתרונות תאורה לגינה צריכה להיות מבוססת על המפרט הטכני של הנורות. באמצעות המפרט הטכני אפשר לדעת למשל כמה זמן יכולה להחזיק מעמד תאורה סולרית לגינה, או כמה חשמל תצרוך תאורת לד רגילה. כמו כן, המפרט הטכני מסייע להתאים את התאורה לצרכים השונים של קהל היעד. 

במידה ורוצים להשוות בין סוגים שונים של גופי תאורה לפי המפרט הטכני אבל לא מצליחים להפיק מכך תובנות, אפשר להתייעץ עם אנשי מקצוע. בהתייעצות עם המומחים ביכולתך יהיה להבין את ההבדלים בין פתרונות התאורה ולקבל המלצות קונקרטיות. 

ומה לגבי המחיר?

המחיר של תאורת גן תלוי בצורך בהתקנה. אם משלבים מנורות להתקנה עצמית, אפשר לחסוך בהוצאות. במקרים שבהם נדרשת התקנה של חשמלאי, יכול להיות שתהיה לזה השפעה על ניצול מסגרת התקציב ועל ההוצאה עבור משק הבית. אולם כדאי לזכור שמדובר בהשקעה לטווח ארוך, ולכן התאמה לצורך שלך היא קריטריון קבלת ההחלטה, לאו דווקא המחיר.